Mŕtvica i demencia: Ako predvídať tieto ochorenia?

Starnutie so sebou prináša nielen múdrosť a skúsenosti, ale žiaľ aj zvýšené riziko rôznych neurologických ochorení. V rozhovore s doktorkou Alžbetou Hlucháňovou, neurologičkou z Bratislavy, sme sa zamerali na najčastejšie neurologické ochorenia, ktorým čelia seniori a na to, ako im môžeme pomôcť.

V článku sa dozviete, čo prispieva k zvýšenému riziku demencie u starších ľudí, aké sú rizikové faktory, ktoré môžu ovplyvniť vznik neurologických ochorení a ako im môžeme predchádzať. Tak poďme hneď na to…

Hneď na úvod jedno malé “prvenstvo” - dominuje mŕtvica.

Áno, je to práve (ľudovo povedané) porážka, ktorá podľa Alžbetky zasiahne najväčšie percento pacientov. Jedným dychom však dodáva, že v tesnom závese ju doháňa aj demencia, epilepsia, skleróza multiplex, nádory mozgu, a iné ochorenia nervovej sústavy.

Demencia: Čo zvyšuje riziko jej vzniku?

Demencia sa môže prejaviť už po 65. roku. Hoci existuje určitá genetická predispozícia, Alžbeta zdôrazňuje, že demencia nie je typicky dedičné ochorenie

“Dodnes bolo zistených okolo 20 génov, ktoré sa spolupodieľajú na vzniku demencie,” dodáva neurologička.

Ak napríklad demenciou trpí niektorý z rodičov, neznamená to, že dieťa má 50% šancu na vznik demencie v neskoršom veku. Percentuálne je šanca omnoho nižšia. 

Fotografia staršieho pána sediaceho pri okne

Na zvýšené riziko vzniku demencie má vplyv viacero vonkajších faktorov:

  • nezdravý životný štýl,

  • konzumácia alkoholu,

  • fajčenie,

  • obezita,

  • vysoký krvný tlak

  • a ďalšie kardiovaskulárne rizikové faktory.

Chcete predísť u svojich rodičov vzniku demencie? Zamerajte sa na svoju životosprávu, radí doktorka. 

Konzumácia alkoholu a fajčenie ovplyvňujú nervové bunky a spôsobujú cievne zmeny. Dôležité je do jedálnička zaradiť pestrú a nutrične vyváženú stravu, vďaka ktorej sa vyhneme zvýšenému cholesterolu. Dôležité je sa pravidelne hýbať a mať dostatok spánku. Žiadna novinka, že? A predsa to mnohí zanedbávajú.

Ako sa prejavuje demencia?

“Človek postupne pomaly začína zabúdať, hlavne tie krátkodobejšie situácie. Dlhodobá pamäť nie je poškodená,” hovorí Alžbeta. 

Tieto patria k tým najčastejším…

  • opakované dotazy napr. “Kedy príde Marienka?”, 

  • nepamätajú si, či užili lieky,

  • nepamätajú si nedávne udalosti, 

  • môžu strácať predmety,

  • bývajú aj dezorientovaní v čase…

Postihnutý človek si to však neuvedomuje. Všíma si to len jeho okolie

Čas navštíviť odborníka prichádza vtedy, ak sa začnú prejavovať zmeny v správaní (podráždenosť, depresívnosť, halucinácie, problémy s rozpoznávaním blízkych), je zhoršená orientácia alebo plánovanie. Práve návštevou neurológa môžete predísť budúcim nehodám alebo úrazom. 

fotografia seniorov hrajúcich spoločenské hry

Alžbetka taktiež radí ako s takto postihnutým človekom komunikovať: “Najlepšie je im stále pripomínať a opakovať mená, opakovať kde sa nachádza, kde býva, aký je deň. Dôležité je precvičovať s nimi pamäť, či už lúštením krížoviek, čítaním nahlas, pexesom, sudoku a inými aktivitami, ktoré cibria pamäť.”

Čas je mozog: Prečo je rýchla reakcia pri porážke kľúčová?

“Medzi neurológmi máme také motto, že čas je mozog,” vraví doktorka Alžbeta.

Čím skôr sa pacient s podozrením na porážku dostane do nemocnice, tým väčšia je šanca na úspešnú liečbu.

Mnohí ľudia stále nepoznajú základy prvej pomoci, a tak je často nevedia, čo si majú všímať (aké príznaky), ani že by mali poznať presný čas, kedy sa tieto príznaky objavili.  

“Ak však nepoznáme čas vzniku cievnej mozgovej príhody, je možné vykonať perfúzne CT, ktoré zobrazuje špeciálne mapy. Na nich sa okrem nenávratne poškodených buniek zobrazia aj funkčne poškodené bunky, ktoré ak sa spriechodnia, tak sú schopné ďalšieho fungovania. V takom prípade je možné liečbu podať do 9 hodín. A v podstate nejaký výkon, keď je tam uzáver cievy, tak to sa dá urobiť ešte do 24 hodín” pokračuje neurologička.

 

Oficiálne okno, v ktorom je možné podať vnútrožilovú liečbu, je 4,5 hodiny

 

Mnohí ľudia stále nepoznajú základy prvej pomoci, a tak je často nevedia, čo si majú všímať (aké príznaky), ani že by mali poznať presný čas, kedy sa tieto príznaky objavili.  

“Ak však nepoznáme čas vzniku cievnej mozgovej príhody, je možné vykonať perfúzne CT, ktoré zobrazuje špeciálne mapy. Na nich sa okrem nenávratne poškodených buniek zobrazia aj funkčne poškodené bunky, ktoré ak sa spriechodnia, tak sú schopné ďalšieho fungovania. V takom prípade je možné liečbu podať do 9 hodín. A v podstate nejaký výkon, keď je tam uzáver cievy, tak to sa dá urobiť ešte do 24 hodín” pokračuje neurologička.

Dá sa mŕtvici predísť?

Sú veci, ktoré ovplyvniť nevieme. Ale čo sa ovplyvniť dá, na to by sme sa mali sústrediť. 

Neovplyvniteľné faktory sú vek a pohlavie. Muži sú viac postihnuteľní do veku 60-65 rokov. So stúpajúcim vekom sú viac postihnuteľné ženy, pretože prejdú menopauzou a klesne im hladina estrogénu.

S ovplyvniteľnými faktormi dokážeme pracovať, a tých je viac. Patrí sem zdravý životný štýl, konzumácia alkoholu a fajčenie. Avšak, hlavne neliečený cholesterol, cukrovka a tlak sú v tomto prípade najzásadnejšie, a preto, treba pravidelne chodiť na preventívne prehliadky.


Ako rozpoznať porážku od iných ochorení?

Porážka prichádza náhle. Predchádza jej však často dlhodobý stres.

Medzi najčastejšie príznaky patria:

poruchy reči (komolenie slov, nerozumie nám, nevie si spomenúť na slová),

  • slabosť končatín (hlavne na jednej strane tela),

  • tŕpnutie,

  • točenie hlavy,

  • poklesnutý kútik, 

  • búšenie na srdci.

Na mojich kurzoch prvej pomoci mi však už niektorí spomínali aj stavy, kedy sa napríklad starý otec zrazu z ničoho nič nevedel postaviť zo záchoda. Druhej účastníčke zasa maminka z ničoho nič spadla a nevedela sa postaviť. 

fotografia seniora na vyšetrení u lekára

Presne pre takéto (občas až nepredvídané momenty) je kľúčové chodiť na preventívne prehliadky. A nielen k všebecnému lekárovi, ale aj k ďalším špecialistom. 

"A hlavne," dodáva Alžbeta na záver, "ak niečo vypadne z ruky, nevie rozprávať, podlamuje sa mu noha, chôdza je zhoršená - nie je to blbosť. Neprejde to. Proste treba prísť k lekárovi."

 

TIP NA ZÁVER:

Naučte sa prvú pomoc svojim rodičom aj vďaka online kurzu Zachráň si rodiča. S použítím kódu RODICIA40 navyše získate 40% zľavu.

 
Previous
Previous

7 najväčších mýtov v prvej pomoci

Next
Next

Seniori a 155: Záchranárka Miška radí, ako im pomôcť v núdzi