7 najväčších mýtov v prvej pomoci
Mýliť sa je ľudské. Ale mýliť sa v prvej pomoci sa nevypláca. Ak neposkytnete prvú pomoc, môže to skončiť fatálne. Ak ju poskytnete nesprávne, tiež. Chcete vedieť, ktoré chyby sa robiť neoplatí? Tak čítajte...
Predstavte si, že stojíte uprostred kritickej situácie. Vaše dieťa, kolega, manžel, alebo okoloidúci na ulici potrebuje vašu pomoc. Teraz hneď. Cítite, ako sa vám zrýchľuje dych a v hlave vám víria spomienky: „Ako ma to učili v autoškole? Ako sa to robí správne?“ Možno si spomeniete na dobre mienené rady od babky alebo kamarátov. Ale boli naozaj správne?
Pravda je, že mnohí z nás majú v hlave "overené" postupy, ktoré sú často mylné. Pozrime sa spoločne na 7 mýtov o prvej pomoci a ukážme si, ako postupovať, keď ide do tuhého.
1. Pri krvácaní z nosa treba hlavu zakloniť dozadu
Pamätáte si, keď vášmu spolužiakovi začalo tiecť z nosa a pani učiteľka mu nakázala zakloniť hlavu, zapchať nos a ešte aj podložiť krk studeným uterákom (mimochodom, nikto mi dodnes nevie vysvetliť, čo má spoločné mokrý uterák s krvácaním z nosa).
Keď zakloníte hlavu, krv môže stiecť do hrdla a žalúdka, a spôsobiť nevoľnosť. A to určite nechcete. Radšej sa postavte k umývadlu, skloňte hlavu mierne dopredu a prstami silno stlačte nos na miestach, kde je to najmäkšie, a držte. Hromadenú krv z úst vypľúvajte. Takto zastavíte krvácanie a vyhnete sa nechceným problémom. Ak krvácanie trvá viac ako 20 minút, vyhľadajte lekársku pomoc.
2. Človeka v bezvedomí musíme riadne prefackať a obliať studenou vodou
Prefackať? Predstavte si, že by ste fackali svoje 2-ročné dieťa alebo oblievali vodou bábätko. Pokojne si tento krok odpustite, pretože fackanie ešte nikoho neprebudilo z mdlôb. Na našich kurzoch prvej pomoci vás učíme presné kroky pri kontrole vedomia a dýchania.
Ak dýcha, otočte človeka do stabilizovanej polohy a zavolajte pomoc. Ak nedýcha, začnite resuscitáciu. To je to, čo naozaj pomôže.
3. Ak sa dusíme, musíme sa hodiť o stenu alebo čelo stoličky
Ja viem, že keď je človek v panike a nevie sa nadýchnuť, je ochotný skúsiť čokoľvek. A pokojne to skúste. Ale ako prvé najprv búchajte susedom alebo vybehnite na ulicu (ak ste samy doma). Ak neotvárajú a nemáte nikoho nablízku, skúste sa poriadne predkloniť a niekoľkokrát zakašlite. Ak to nezaberie, skúste si urobiť Heimlichov manéver. Jednu ruku položte v päsť na priestor medzi pupkom a koncom hrudného koša. Druhú ruku priložte na päsť a prudko zatlačte smerom nahor. Takto máte šancu uvoľniť dýchacie cesty bez zbytočných nárazov a ďalších zranení.
4. Pri podchladení omrznuté miesta zahrievame šúchaním
Omrznuté časti tela by ste nemali zahrievať trením, pretože tým môžete pokožke ešte viac ublížiť. Namiesto toho ich jemne zahrievajte teplou (nie horúcou!) vodou, alebo ich prikryte teplým oblečením alebo termofóliou. A hlavne s citom!
5. Pri resuscitácii zlomíme rebrá
Tak si to skúste predstaviť. Čo je lepšie – prísť z nemocnice o týždeň neskôr kvôli doliečeniu zlomeného rebra, alebo neprísť vôbec? Aj keby došlo k zlomeniu rebra, to sa zahojí. Resuscitácia však môže znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. Strach z chyby by vás nemal zastaviť – vždy je lepšie konať, ako neurobiť nič.
TIP OD NÁS:
Každý, kto sa naučil resuscitovať správne, vie, že dostať sa do potrebnej hĺbky a v určitom tempe, môže byť dosť náročné. Poďte sa to naučiť na našom skupinovom kurze prvej pomoci.
6. Reznú ranu musíme najprv dezinfikovať
Koho dieťa si už rozbilo hlavu alebo preťalo peru, vie, že aj s 0,2 cm rany dokáže tiecť krv prúdom. Nezľaknite sa. Použite čistú vodu (odporúčam mať vždy pri sebe, keď idete von), aby ste ranu vyčistili a zistili miesto, odkiaľ krv tečie. Pri reznej rane je najdôležitejšie najskôr zastaviť krvácanie tlakom na ranu. Následne prekryte sterilným obväzom alebo čistou látkou. Dezinfekciou síce neublížite, ale je zbytočná, pretože krv ranu vyčistí.
7. Pri vyrazenom dychu silno búchame medzi lopatky
Viete, koľko ľudí zomrelo na vyrazený dych? Nula. Pri vyrazenom dychu často nastáva panika, hlavne u detí, ktoré môžu byť šokované a vystrašené. A to nehovorím o nás rodičov, že?
Kľúčom je ich upokojiť. Pokojným hlasom im vysvetlite, že ide o dočasný stav a čoskoro to prejde. Proces zotavenia podporíte, ak sa predklonia v sede a jemne im premasírujete oblasť bránice.
„Jedna babka povedala...“
„Vo filme to robili takto...“
„Čítala som, že...
„Videla som také video...“
Niektoré mýty o prvej pomoci sú v našich hlavách tak dlho zakorenené, až uveríme, že sú správne. Naučte sa overené postupy. Viem, že to chcete, inak by ste to nedočítali až do konca.
TIP NA ZÁVER:
Vyberte si niektorí z našich kurzov prvej pomoci v Bratislave alebo v Spišskej N. Vsi a v okolí.